Kotlin Nesne ve Sınıf Kavramı | Kotlin Dersleri | Mobilhanem

Merhaba Arkadaşlar, Mobilhanem.com sitemiz üstünden anlattığımız Kotlin Dersleri yaratmak serimizde bu dersimizde Kotlin Nesne ve Sınıf Kavramı kullanımını ve methodlarını anlatacağız.

Önceki yazılarımızda Map kullanımından bahsetmiştik.  O dersimizi okumadıysanız çoğunlukla o dersimizi okumanızı öneriler ederim. Derse gitmek için tıklayınız.

Çoğunlukla dersimize Nesne Tabanlı Programlama Böylece OOP terimini tanıyarak başlayacağız.

 

Nesne Tabanlı Programlama Nedir ?

Nesne tabanlı programlar Baştan sona nesnelerden oluşan yapılardır.

Nesne tabanlı programlar nesnelerin nitelik ve işlevlerini gerekli alarak taze kavramlar geliştiren yapılardır.

Nesne özelliklerinin konsept olarak nitelik(properties) denilmektedir.

 

Kotlin Nesne ve Sinif Kavrami Kotlin Dersleri Mobilhanem

Yukarıdaki tabloda anlatılanların kafada kalması için günlük kayıt yaşamdan örneklerle desteklenmiştir.

Nesneye yönelik bir yabancı Dil olan Kotlin’i bilmek bölüm öğe ile birlikte içeren gerekli kavramları bilmemiz gerek.

 

Temel Kavramlar

Sınıf(Class)

Sınıflar öğe özelliklerine Sahip olmak ayarlanabilir ve metodların bulunmuş olduğu yapılardır. Sınıflar öğe tabanlı programlar kullanan her programlar dilinde kullanılabilir. Sınıf ile birlikte öğe tamamen aynı yapılar değildir. Sınıf öğe özelliklerini tutan entelektüel (abstract) ifadelerdir.  Sınıf ve öğe birbirine bağlıdır fakat tamamen aynı kavramlar değildir. Bunu unutmamak gerek.  🙂

Nesne(Object)

Sınıf ile birlikte öğe biri bir bağlantı bulunduğunu yukarıda belirtmiştik. Sınıflar entelektüel ifadelerdir. Gayri resmi hayatta evlerin planlarına benzemektedir. Sınıflar rahat hayatta planlar ise nesneler ise o planları gözlemlemek ederek oluşturmak edilen eve benzemektedir. Birden fazla ana sayfa gerçekleştirmek ise bir sınıfın birden fazla nesnesi olacağı anlamına gelmektedir.

Nokta(.) Operatörü

Programın içinde bulunan sınıflara ilişkin özellikleri ve metotları kullanabilmek için bir sınıftan bir öğe oluşturmamız gerekmektedir. Nesne ile birlikte sınıfın nitelik ve metodlarına erişebilmek için faktör(.) operatörü kullanılmaktadır. Nokta operatörü öğe ile birlikte birbirleriyle kullanılır.

this Anahtar Sözcüğü

this düğme sözcüğü Javada da kullanılmaktadır. İşaret etmek anlamında kullanılır. Sınıf içinde kullanılır ve nesneyi oluşturduktan bundan sonra oluşan nesneyi anahtar kelime etmeye yarar. İlerleyen derslerimizde bu terimi daha da açıklanan bir yöntem anlatacağız. {Şu anda} öğe tabanlı programlamada kullanacağımız kavramlara aşinalık olması açısından yakında bahsediyoruz.

Daha fazla gör:  Scratch ile Temel Fonksiyonlar | Hareket Komutları - Kodları

Özellikler(properties)

Sınıf ve öğe ile birlikte bağlantılı olan bir kavramdır. Nesnelerin özelliklerini anahtar kelime etmek için kullanılmaktadır. Bir Eğitim sınıfı oluşturulduğunda: Değişkenler, Sabitler, Metotlar ve Sınıfların içinde tanımlanmış sınıflar Böylece İnner Class oluşturulur. Saymış olduğumuz bu 4 kavramda öğe özelliğine aittir.

Metotlar(Methods)

Daha evvel bu sorun ile birlikte içeren oturum, toplantı, celse yapmıştık. Bu derse linkten ulaşabilirsiniz. Metodlar uygulamalarda belirlenmiş işlevleri ve görevleri gerçekleştirmek için dizayn edilmiş programcıklardır. Metod tanımlamak için fun düğme sözcüğü kullanılır. Nesnelerin işlevlerini çöz ve tam olarak nasıl kullanılacaklarını göster için metodlar kullanılır. Burada yakında bir bir kez daha verdik. Daha fazla bilgiye yukarıda belirttiğimiz linkten ulaşabilirsiniz.

Arayüz(Interface)

Nesne yönelimli programlar dillerinde en entelektüel kavramlar arayüzlerdir diyebiliriz.  Sınıflar soyuttur fakat metodlar özel bir işi yerine getirmek suretiyle tasarlandıkları için entelektüel değildir. Arayüzlerde ise nesnelerin özellikleri ve işlevleri basitçe listeleme olarak tanımlayabildiğimiz kavramlardır. Kısacası Arayüzlerde nesnelere hangi nitelik ve işlevler verilecekse onların basitçe Eğitim sınıfı adları belirtilir.

Durum olarak yayın nesnesi için bir arayüz aşağıdaki gibidir :

1626794049 924 Kotlin Nesne ve Sinif Kavrami Kotlin Dersleri Mobilhanem

Arayüzler nesnelerin hem özelliklerini hem de işlevlerini tuttuklarını görmektesiniz. Bu yapıyı ilerleyen derslerde daha sofistike bir yöntem işleyeceğiz.

Kalıtım(Inheritance)

Kalıtım rahat dünyadaki kullanımdan esinlenerek oluşturulmuş bir yapıdır. Nesneler kalıtım hususi durumunu kullanarak özelliklerini bir tane daha nesnelere aktarabilirler. Kalıtım kullanılarak oluşturulan bir sınıftan taze sınıflar türetilebilir. Kotlin dilinde tüm sınıflar Any sınıfından türetilerek edin edilmiştir. Kalıtım kullanılarak kod karmaşasından kurtularak daha güvenilir ilerleme yapılabilir.

Soyutlama(Abstract)

Kalıtım yöntemiyle alınan özelliklerin türetilen Eğitim sınıfı içinde override edilerek farklı bir şekilde özellikler kazandırılmasıdır. Kotlin’de soyutlama Bir çift farklı bir şekilde yöntem yapılmaktadır: Abstract sınıflar ve Interface kullanılarak soyutlama işlemi yapılabilir.

Daha fazla gör:  Scratch Algılama Komutları - Scratch Algılama Komutları Mobilhanem

Neden Nesne Tabanlı Programlama Öğrenmeliyim ?

  • Java, C++, C# ve çok daha dilde kullanılır. Nesne tabanlı programlamayı bilmek çok dilin gerekli araştırma çalışması yapısını basitçe kavramamızı sağlar.
  • Nesne tabanlı programlar ile birlikte daha muazzam program projeleri daha kolay yöntem tasarlanabilir.
  • Kod kalabalığından kurtarmış olur ve daha mütevazi bir yöntem kod yazmamızı sağlar.
  • Uygulamaya ilişkin kodların modüler olarak kullanılmasını sağlar.
  • Bir sınıfa ilişkin farklı bir şekilde ve birden fazla öğe oluşturulabilir. Kod tekrarından kaçınılır.

Evet dostlar Nesne Tabanlı programlar makul olarak anlatıldıktan bundan sonra bundan müteakip bölümde ise kodlama örnekleriyle mevzunun derinine ineceğiz.

 

Sınıf Oluşturmak

Sınıflar, nesneleri örneklendirebileceğimiz bir inşa planlarına benzemektedir. Java, C++ ve C# dillerinde olduğu benzer biçimde Kotlin’de de Eğitim sınıfı içermek için class düğme sözcüğü kullanılır.

 

Değişken ve Metot Oluşturmak

Değişkenler öğe ile birlikte içeren verileri tutacağımız alanlardır. Metotlar nesnelerin işlevlerini belirlediğimiz alanlardır. Aşağıdaki örnekte Eğitim sınıfı içinde 3 tane ayarlanabilir ve 1 tane yöntem kullanılmıştır. Değişkenler nesnenin etiket, yaşlanmak, numara bilgilerini tutarken, metod ise bu değerleri ekrana yazdırmak için kullanılır.

 

ogrenciSinifi isminde bir Eğitim sınıfı oluşturduk. Sınıfın içine name, number ve age özellikleri ile birlikte birbirleriyle bilgileriGoster() metodu tanımlanmıştır.

Nesne Oluşturmak

Sınıfların entelektüel kavramlar bulunduğunu daha evvel belirtmiştik. Sınıfların kodlarını başarılı bir hale getirmek için öğe oluşturmalıyız. Kotlin dilinde öğe içermek için aşağıdaki inşa kullanılır :

Öğrendiklerimizi koda boşaltalım.

ogrenci1 isminde bir öğe oluşturduk. Bu işlemden bundan sonra ogrenci1 nesnesi ogrenciSinifi icerisinde bulunan yöntem ve özelliklere elde edilebilir hale getirdik. Nesnenin Eğitim sınıfı içindeki özelliklerine erişilebilmesi için faktör operatörü kullanılır.

Son olarak tüm kodları toplayı bir hale getiriyoruz.

Kodumuzun çıktısı ise aşağıdaki gibidir :

Bu dersimde anlatmak istediklerim bu {kadar}. Bir müteakip dersimde Yapıcılar ve sınıflar ile birlikte içeren örnekleri anlatacağız.

Konuyla içeren yorumlarınızı sorun altından yapabilirsiniz, ek olarak sorularınızı gene sorun altından ve Mobilhanem Soru&Cevap bölümünden sorabilirsiniz.

Tüm Kotlin Dersleri için tıklayınız.

 

32

Gönderiyi görüyorsun: Kotlin Nesne ve Sınıf Kavramı | Kotlin Dersleri | Mobilhanem

Kaynak: https://lorenzolesite.com

Kategori: teknoloji

Leave a Reply