Batik Boyama Nedir | Batik Boyama Nasıl Yapılır

Unilever logo
Pazarlama

Tişörtlerde, ceket’lerde, elbise ve ayrıca elbiselerde bolca karşınıza çıkan batik desenleri evde kendiniz de yapabilirsiniz. Üstelik malzeme sanat eseri teknikleri için sinir bozucu ve ayrıca yetenekli bir araştırma gerekmez. Batik sanat eseri yaklaşık öğrenmek istediğiniz başına şeyi yazımızın devamında bulacaksınız. 

Tekstil sanat eseri için seçtiğiniz çamaşırların %100 ipek olması önerilir. Pamuklu kumaşların boyayı emmesi şaşırtıcı bir şekilde daha hızlı olacaktır.

Özel Desenlerle Batik Nasıl Yapılır? 

Batik gömlek ve ayrıca kıyafetleri özel desenlerle renklendirebilirsiniz. Tie dye olarak anılan batik boyada eğilim gerçekleştirmek için daha ziyade tekerlek ve ayrıca ev tişörte ihtiyacınız sahip olmak. Tişörtleri belli moda trendi katladıktan, büzerek şekillendirdikten bundan sonra renklendirme yöntemi standarttır. Renklendirme aşamasına gelmeden geçmişte çizgiden dairelere {kadar} özel desenleri yapmanın yolları için aşağıdaki adımları uyumlu edebilirsiniz. 

Çizgili Desenler

Pazarlama

Batik tişörtte ürün grubu deseni gerçekleştirmek için çoğunlukla desensiz, ev bir tişörtü zemine güzel. Ardından tişörtü eteğinden yakasına tam olarak dürüm seç sarın. Yüksek kaydırma olan tişörtü birer karış aralıklarla bağlayın. Kim aşamada tekerlek mühür ya da ip de kullanabilirsiniz. Kaç ürün grubu güçlendirmek istiyorsanız o {kadar} tekerlek kullanabilir, daha yaygın olarak da bağlayabilirsiniz. Tişörtü yana tam olarak katlayıp kaydırma yaparsanız yatay çizgiler de oluşturabilirsiniz. 

Sarmal Çember Desenler 

En tanınmış desenlerden bir kişi olan sarmal desenler aracılığıyla batik gömlek oluşturabilirsiniz. Tişörtü ev bir zemine serdikten bundan sonra, doğru ortasına bir parmağınızı koyarak, parmağınızı dairesel olarak eylem ettirin. Gömlek başparmak hareketinizle sarmal hale gelmeye başlar. Önemli bir tekerlek aracılığıyla tişörtü bağlamaya başlayın. İstediğiniz deseni oluşturabilmek için asgari 3 tekerlek aracılığıyla bağlamalısınız. Lastiklerin kesişim noktası tişörtün sarmalının ile çevrili hak etmek. Başına mühür, sarmal bir pastanın dilimleri seç görülür. Elinizde etrafında şeklinde büzüşmüş bir gömlek ve ayrıca doğru ile çevrili kesişen lastikler kalmalı. 

Daha fazla gör:  Tütsü Nedir | Tütsü Ne İşe Yarar
Çalışma

Ev mutfak ve ayrıca duş odası yüzeylerinizi temizledikten bundan sonra çamaşırhane ve ayrıca dezenfekte olduğunu sadece nasıl anlıyorsunuz ?

Puantiye Desenleri 

Tişörtü ev bir zemine güzel. Ardından baş ve ayrıca Kırmızı bayrak parmaklarınızla gömlek üstünde keyfi noktaları nazikçe çekin ve ayrıca lastikle bağlayın. Çektiğiniz dağınıklık ne {kadar} kapsamlı olursa o {kadar} kapsamlı puanlar ödünç almak edebilirsiniz. Gömlek üstünde dilediğiniz {kadar} tanımla oluşturabilirsiniz. 

Keyfi Desenle 

Keyfi batik desenler ilginizi çekiyorsa işiniz şaşırtıcı bir şekilde daha kolaydır .Tişörtü ev bir zemine serdikten bundan sonra istediğiniz seç kırıştırın. Ardından dilediğiniz sayıda lastiği buruşturduğunuz tişörte keyfi bağlayın. Katman görüş için özel yönlerde katlama ve ayrıca bağlama yapmalısınız.

Batik Boyama Öncesi Organize etmek 

Stil kazandıracağınız kumaşları hazırladıysanız ortamı boyamaya arzu edilen hale getirerek taşıma geçebilirsiniz. Batik sanat eseri esnasında etrafa sıçrayan boyalar hava kirliliği oluşturabilir; sonuç olarak önemli bir naylon ileri çalışmalısınız. Kullanacağınız öncül yoğun ve ayrıca ev olmalıdır. Boyama işlemini mümkünse arka bahçe ve ayrıca veranda seç eşyaların çok çok daha az olduğu alanlarda yapmayı özlemek edebilirsiniz.

Evde yapacaksanız yere ve ayrıca sıra üstüne naylon sermeyi yetersiz kalmak etmemelisiniz. Bütün malzemeleri dizerek anında araştırma sağlayabilirsiniz. Ellerinizi için savaşmak için giysi örtüsü bulundurmalısınız. Para işlerini soğutmak için kullanılmış ayaklı tellerden kullanabilir kim sayede tişörtü hem yüksekte tutabilir hem de daha hızlı erişebilirsiniz. Çevrenizde peçete, dosya kumaş ve ayrıca tamamen kuru bir temizlik bezi bulundurmayı unutmamalısınız. Bir konteyner suyunuz, boyanız ve ayrıca çamaşır sodanız hazırsa başlayabilirsiniz. 

İşlem sonrası boyanın çok daha hızlı aktive olması için muhteşem {bir yerde} bekletebilirsiniz. Çamaşır makinesinde durulama sonrasında makineyi doldurulmamış olarak, OMO Active {Sıvı} deterjanla çalıştırabilir, cihaz sağa kalıyorum boyanın kusursuz temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Elde etmek Tekstil Boyama Nasıl Yapılır?

 • Çoğunlukla kumaşınızı kusursuz kaplayacak {kadar} suyu bir kovaya doldurun. İçine çamaşır sodası koyarak kumaşı sıkmak ve ayrıca ıslatın. Yirmi anında {kadar} beklemelisiniz. (Çamaşır sodası yoksa özel yatak odası sıcaklığında su kullanabilirsiniz.)

 • Ellerinizde plastik giysi örtüsü hak etmek ve ayrıca cildiniz boyaya temas etmemelidir. 

 • Eğer renklerin birbirine karışmadığı bir görüş istiyorsanız tamamen kuru sanat eseri yapabilirsiniz. Batik teknikte farklı renkler geçişkenliği istendiği için nemli davranış daha şaşırtıcı bir şekilde özlemek edilir. 

 • Boyaların kutularında ne {kadar} su aracılığıyla karıştırılması gerektiği köşe yazarı. İdeal büyüklük karıştırmak hazır için kullanacağınız {kadar} boyayı plastik bardaklar içinde alabilir ve ayrıca su ekleyebilirsiniz. Su yatak odası sıcaklığında olmalıdır. 

 • {Soluk} renkler için daha yeterli su, daha güçlü renkler içinse az su yoluyla boyayı seyreltebilirsiniz. 

 • Seyreltilen boyaları hızlı dökülecek şişelere koyabilirsiniz. Hazırladığınız buruşturulmuş, bağlanmış kumaşları nakit işi için kullanılmış telin üstüne tapınak şakak .. mabet. Su ve ayrıca sanat eseri damlamaması için telin altına raf ya da önemli bir tabak koyabilirsiniz. 

 • Kumaşın üstüne dilediğiniz renkleri dökmeye başlayın. Yaratıcılığınıza bağlı olarak özel renkleri bir arada kullanabilirsiniz. Katman kırışık ya da kenar yana uygulamanız da uygulanabilir. Dilerseniz sıradışı farklı renkler de yapabilirsiniz. 

 • Katmanlı sanat eseri yapacaksanız geçmişte fark edilir rengi, bundan sonra koyu olanı püskürtmeyi deneyin. Gözden geçirme renklerle zıtlığın uyumunu yakalayabilirsiniz.

Daha fazla gör:  Evde Kağıt Tasarrufu | Kağıt Tasarrufu Nasıl Yapılır

Standart Batik Tekniği: Shibori

Japonya’dan dünyaya yayılan batik sanat eseri türünün tanınmış 8. yüzyıla {kadar} uzanır. Tipik olarak çivit mavisinin kullanıldığı sanat eseri tekniğinde sert ağaç parçalar, hasır iplikler, yünlü, pamuk, keten ya da pamuklu kumaşlar aracılığıyla araştırma yapılır. Shibori adı beri kir sanat eseri kullanılmış teknikte, günümüzde özel renkler de özlemek edilebilir. Turuncu, kırmızımsı seç renklerle de sanat eseri yapabilirsiniz. Kumaşı dilediğiniz seç katladıktan, büzüştürdükten bundan sonra sert ağaç parçalarla ve ayrıca mandallarla sabitlemeniz ve ayrıca özdeş batik seç boyamanız yeterlidir. Dilerseniz eşdeğer boyutlarda halka desenler oluşturması için bağladığınız lastiklerin içinde çakıl taşı ya da boncuklar yerleştirebilirsiniz. 

2 litre {kadar} suya 1 {çay kaşığı} indigo mavisi sanat eseri atıp karıştırarak sanat eseri yapabilirsiniz. Boyama çeşidine bağlı olarak Shibori esnasında sodyum ya da sabitleyici birlikte çalışmak gerekebilir. Kumaşları sert ağaç sopalara sarıp üzerine ipler dolamak ve ayrıca özel desenler güçlendirmek kim teknikte son derece yaygındır. Boyama sonrası özdeş zamansız batikte olduğu seç kumaşlar kurumaya bırakılır, kuruduktan bundan sonra lastikler açılır, taşlar ve ayrıca boncuklar çıkarılır. Sonrasında serin su aracılığıyla durulanan kumaşlarda farklı renkler sabitlenir ve ayrıca kurumaya bırakılır. Kimi uygulayıcılar istihdam öncesi boyadıkları kumaşları ütülemeyi özlemek etmektedir. 

Batik Yapımı Bitti, Boyama Nasıl Kuruyacak? 

 • Kumaşın sanat eseri işlemi bittikten bundan sonra ıslak kalması gerek. Bunun için kumaşı, çamaşırhane, doldurulmamış bir naylon torbaya koyabilir ya da kapsam filme sarabilirsiniz.

 • 4 ila 6 kol saati arası bekletmelisiniz. Bu nedenle sanat eseri kumaşa çok dikkatli Meslekler. Boyama sabitlendikten bundan sonra kumaşı poşetten çıkartabilirsiniz.

 • Lastikleri ya da ipleri açın. Boyanın fazlasını akıtmak amacıyla serin su aracılığıyla dikkatle durulayın. Kim esnada çevreye sanat eseri ve ayrıca su sıçramaması için fakir tazyikli suda, son derece hareketlerle durulamayı gerçekleştirin.

 • İyice duruladıktan bundan sonra, kumaşı, tişörtü, çamaşır makinesine mutsuz atın. Serin suyla çamaşırhane ayarında durulayın. Tişörtü asarak kuruttuktan bundan sonra giyebilirsiniz.  

Daha fazla gör:  Evde Kolay Maske Yapımı: Maske Nasıl Dikilir?

Batik aracılığıyla Neler Yapılabilir? 

Batik boyamayı nevresimlerinizde ve ayrıca hasar ürünlerinde kullanabilirsiniz. Batik aracılığıyla boyanan kumaşı şal haline getirmeniz ya da el çantası yapmanız mümkündür. Batik desenli elbiseler, aksesuarlar, Ofis sandalyesi ve ayrıca şilte örtüleri, duvar yüzeyi ve ayrıca sıra örtüleri görebilirsiniz. Batik deseni hem giyiminizde hem de ikamet alanlarınızda dilediğiniz seç kullanmanız uygulanabilir.

Yapımı son derece hızlı olan batik sanat eseri aracılığıyla modası geçmiş eşyalarınıza düzeltmek varlık vermeniz, özel tasarımlarla solmuş renkleri canlandırmanız son derece pozitif olacaktır. Seçtiğiniz kumaşın, sanat eseri rengini kapatmayacak fark edilir tonlarda olmasını özlemek edebilirsiniz. Boyama yapılacak kumaşın desensiz olması son derece önemlidir.

Gönderiyi görüyorsun: Batik Boyama Nedir | Batik Boyama Nasıl Yapılır

Rehber: https://lorenzolesite.com