Android P Geliştirici Önizlemesi – Mobilhanem

Merhaba dostlar,

Bu yazımızda Geliştriciler için sunulan Android P ( Pineapple Cake ) sürümünün özelliklerinden bahsedeceğim. Google belki ayında gerçekleştireceği tanıtıma {kadar} bu programcı sürümünü güncellemeye devam et edecek. Geliştiricilere ne benzer biçimde özelliklerin geleceğini bu sürümde inceleyebilirsiniz.

ayrıntılar : ( Android P şuan için basitçe Pixel telefonlarda (Pixel, Pixel XL, Pixel 2, Pixel 2 XL ) developer edition olarak kurulabiliyor ve ayrıca kesinlikle lanse edilmeden Yine bir başka sürümlerde denemeyiniz. )

Göze çarpan bazı özelliklere bakalım;

Çentikli Ekran Desteği

Akıllı telefonların çevresini saran yapı kısmının incelmesi ve ayrıca yüz video kamera da bulunan en üstte bölümde çentikli vücut bırakılması sağlandı. Iphone X ile birlikte süregelen bu öncelikle ile birlikte hep birlikte android cihazlarda da desteklenmesi sağlanacak. Biz geliştiricilerin oluşturduğu tasarımlarında bu çentiğe bağlı olarak arzu edilen hale getirilmesi desteği kod kısmında sağlandı.

Fırsat: çentik ekrana Sahip olmak ZenFone Android telefonu

Android P Gelistirici Onizlemesi Mobilhanem

Yazılımsal olarak ekrana çentik atma için aşağıda listelenmiş gördüğünüz benzer biçimde bizlere sunulan seçeneklerden yararlanabiliriz. ( Dar Çentik, Uzun Çentik , Geniş Çentik )

Android P Gelistirici Onizlemesi Mobilhanem

Bildirimlerde Fotoğraf ve ayrıca Emoji Desteği

Android P sürümü ile birlikte hep birlikte mesajlaşma bildirimlerinde {artık} grafik ve ayrıca emojileri gösterebiliyoruz. Size gönderilen yetkililer ya da emojiyi her türlü bir mesaja tıklamadan görüntüleyebilmemizi elde eden bir bildirim ekranı karşımıza çıkıyor.

1626786846 432 Android P Gelistirici Onizlemesi Mobilhanem

Ses Kontrol Menüsü

Android in ile başlamak sürümlerinden gerçeği nedeniyle çok aynı olan gürültü açma ve ayrıca kapama menüsü kesinlikle değişti. Aşağıdaki göstermek görüntüsünde gördüğünüz benzer biçimde gürültü komut menüsü cihazın Düz kısmında konumlandırıldı.

Daha fazla gör:  Android Dersleri - Android Studio Proje Oluşturma

1626786846 598 Android P Gelistirici Onizlemesi Mobilhanem

Notification Channel

Android O ile birlikte hep birlikte yaşamımıza giren notification channel ( daha açıklanan nasil OLDUĞUNU biliyorum için bu dersimizi inceleyebilirsiniz. )  taze özellikler dahil.

Kanal gruplarını engelleme , taze göstermek seyirci türleri ve ayrıca beni garip etme benzer biçimde bir son derece detaylı karakteristik uzmanlarımız geliştiricilere sunuldu.

Birkaç Kamera Desteği

Birkaç video kamera kullanımıda arzu edilen gadget modellere bağlı olarak desteklenebilecek. Aynı anda hem yüz hem geri video kamera hususi durumunun kullanılabilmesi başarılabilir kesinlikle olacak.

Wi-Fi RTT ile birlikte İç Mekan Konumlandırma

Wi-fi RTT desteği ile birlikte kesinleşmiş alanlarda konumlandırma ve ayrıca navigasyon desteği sunulmaktadır. Mesela bir AVM de çıkış arıyoruz diyelim ; direk navigasyon üstünden en Özlü o mağazaya giriş yolu yolunu gösterebilmektedir. Ancak vatanımızda access point erişim sağlamak noktaları etkin olmadığı için bu özelliği faydalanmak pek başarılabilir gözükmüyor.  Kapalı alanlarda 1-2 ölçü hassasiyet seviyesi ile birlikte bulunduğunuz konumu gösterilmesi kesinlikle son derece çarpıcı bir karakteristik. İlerleyen zamanlarda daha da tipik olarak bir yöntem kullanımı olacağını düşünüyorum.

1626786847 819 Android P Gelistirici Onizlemesi Mobilhanem

Kamera,Mikrofon ve ayrıca Sensör Kısıtlamaları

Kamera, mikrofon ve ayrıca sensörlere engellemeler getirildi. Eğer bir teknik geri planda ve ayrıca etkin değilse bu saymış olduğum özelliklere erişemeyecek. Bu nedenle Google casus uygulamalara e karşı bir tedbir almış oldu.

Animasyon Desteği

Android P ile birlikte hep birlikte taze animasyonlar yaşamımıza girmeye başladı. Fırsat verecek olursak; teknik çıkışlarında ve ayrıca uygulamada geri tuşuna basıldığında kendine özgü animasyonlu değiştirmek özellikleri dahil. GIF ve ayrıca WebP animasyonlu görüntüleri de bu yöntem gösterilmesi sağlandı.

ImageDecoder Desteği

Resimlerde tam ölçümler ölçeklendirme sağlar. Bir yetkililer yönetmek, geri yükleme boyutlandırmak istediğinizde ise resmin orjinal boyutlarını koruyarak daha kaliteli resimler ortaya çıkarmanızı sağlar. Ayrıca resimleri daha kolay bir yöntem kırpabilir , boyutlandırabilir ve ayrıca değiştirilebilir Bitmap ler oluşturabilirsiniz.

Daha fazla gör:  Amazon SNS (Simple Notification Service)

Daha fazla açıklanan nasil OLDUĞUNU biliyorum edinmek için bu linki inceleyebilirsiniz. Ayrıca Android P programcı sürümünün kod kısımlarını analiz için de bu linki inceleyebilirsiniz.

İlerleyen zamanlarda programcı sürümü ile birlikte endişe verici cihazda denediğim bilgi kodları da paylaşacağım.

Gönderiyi görüyorsun: Android P Geliştirici Önizlemesi – Mobilhanem

Kaynak: https://lorenzolesite.com

Kategori: teknoloji

Leave a Reply