Android Crashlytics Ekleme – Mobilhanem

Merhaba Arkadaşlar,
mobilhanem.com sitemiz üstünden anlattığımız/yayınladığımız derslerimize Android Crashlytics geliştirme ile birlikte Devam et edeceğiz. Öncelikle cep telefonu teknik ilerleme icra eden dostlar için son derece fakat son derece değerli olan bu tool’un ne işe yaradığını uzun değil şöyleki anlatabiliriz:

Uygulamanızı geliştirdiniz yanı sıra Google Play Store‘a koydunuz. Uygulama geliştirirken teknik crash olduğunda LogCat üstünden crash sebebine bakabiliyorsunuz. Ancak uygulamanız store’a çıktığında {artık} crash sebeblerini incileyemiyorsunuz(Google Play Developer hesabından eğer bireysel crash’i göndermiş ise görebilirsiniz). İşte burda yardımımıza Twitter‘ın bir ürünü olan Crashlytics yetişiyor. Crash olduğu anında crash’in hangi marka adı telefondan , hangi işletim sürümünden ,crash hızlı kaç mb doldurulmamış konum olduğundan ,şarjın Miktar kaç olduğuna {kadar} sayısız değerli bilgiyi kişiye özel kapı üstünden görmemizi yanı sıra ders çalışma etmemizi yarayan bence harika bir tooldur yanı sıra yazdığımız her uyulamamıza eklememiz gerek. İsteğe bağlı olarak crash olduğu anında mail ile birlikte bildirimde bulunmaktadır.

Gelelim uygulamamıza tam olarak nasıl ekliyeceğimize. Çoğunlukla https://get.fabric.io/ adresinden profil oluşturuyoruz. “Get Started with Fabric” butonuna tıklayarak Adımız soyadımız,email adresimiz yanı sıra şifremizi belirleyerek Send Confirmation butonuna basıyoruz.

Fabric crashlytics hesabı

Sonrasında mail adresimize gelen doğrulama maili’nde Confirm butonuna tıklayarak doğrulama işlemlerini bitiriyoruz. Sonrasında ise oluşturacağımız projenin adını veriyor yanı sıra Next butonu ile birlikte Devam et ediyoruz.

Bu aşamada karşımıza projemizin hangi platformda yazılacağı seçimi olay.crashlytics android

Android ikonunu seçip işlemlerimize Devam et ediyoruz. Karşımıza çıkan sayfada bizlere Android Studio’ya Fabric eklentisi tam olarak nasıl kurulur onu anlatmaktadır. Kütüphanenin kendi başına Fabric adıyla adlandırılmaktadır. Crashlytics ise hizmetlerinden biridir. Crashlytics’ten baska hizmetlerde mevcuttur bunu söyledikten sonra en popüleri yanı sıra bizim bugün anlattığımız Crashlytics olandır.

Daha fazla gör:  Temel Java Dersleri - if Else Koşul Yapısı (AND ve OR)

Android Studio‘yu açıyoruz yanı sıra fabric eklentisini kuruyoruz.

OSX için :

Preferences -> Plugins -> Browse Repesitory -> Fabric yazıp arıyoruz yanı sıra Install Plugin deyip plugini kuruyoruz.

Windows için :

File -> Settings -> Plugins Düz taraftaki avlanmak kısmına Fabric yazıp Browse’ a tıklıyoruz.Oluşturulan sayfada Install Plugin deyip plugin’i kuruyoruz.

Kurduktan bundan sonra Android Studio’yu restart ediyoruz. Tekrar açtığımızda ise Fabric’in simgesi Android Studio Toolbar ‘da gözükür halde olacaktır.

Android Studio Fabric Plugin

Fabric ikonuna tıkladıktan bundan sonra login işlemleri için oluşturduğumuz profil bilgisini kullanarak pluginden Fabric hesabımıza login oluyoruz.

Fabric Plugin Login

Karşımıza oluşturduğumuz görev adı olay yanı sıra 0 apps olarak gözüküyor. Next diyoruz yanı sıra karşımıza çıkan sayfada Fabric’in öğe listesini görüyoruz.

Fabric Crashlytics

Buradan Crashlytics’i seçip install’a tıklıyoruz. Accept Terms‘e tıklayıp sözleşmeyi olarak görmek ettikten bundan sonra karşımıza çıkan bu sayfadan Apply diyerek projemizde yapacağı değişikliklere onay veriyoruz. Kendisi temel bölgelere temel kodları ekledi.
NOT: Yukarıda belirttiğim şeklinde ekibimiz her türlü bir kod eklemesi yapmıyoruz. Plugin kendi başına bizim kodumuza temel bölgelere temel kodları ekliyor yanı sıra bizim işimizi son derece kolaylaştırıyor. Apply butonuna basmadan daha önce hangi dosyamıza hangi kodu ekleyeceğini gösteriyor. Buradan inceleyebilirsiniz.
Crashlytics ekleme

Bu ekranı gördükten bundan sonra uygulamamızı sıradan bir yöntem Run ediyoruz. Run işlemi bir noktada bizlere Fabric’ten mail olay yanı sıra işlemimizin verimli gerçekleştiği bilgisini iletiyor.

Evet geliştirme işlemini bitirdik. Ama tarama etmemiz gerek. Bunuda düşünmüş Crashlytics ekibi yanı sıra bu aşağıdaki bu kodu bir buton ile birlikte çalıştırmamızı istiyor.

her türlü bir layout’a aşağıdaki yöntem buton ilave edin.

yanı sıra içeren activity’sine aşağıdaki kodu ilave edin.

Sonrasında bir kez daha Run edip eklediğiniz Buton’a vurmak. Bu işlemleri yaptıktan bundan sonra uygulamamız Crash olacaktır. Crash olduktan bundan sonra bir kez daha Fabric.io sitesine girip login işlemimizi gerçekleştirdikten bundan sonra oluşturduğumuz uygulamanın hemen eklendiğini göreceğiz. Uygulamayı seçip oluşan Crash’leri incelemeye başlayabiliriz.

Bu sistemin tam olarak nasıl çalıştığını uzun değil yanı sıra kolay bir yöntem anlatmak isterim. Android uygulamamız çalışırken her türlü bir gözetim ile birlikte karşılaşırsa Exception(gözetim) fırlatır. Bu Java’dan gelen bir özelliktir. Biz fırlatılan bu exception’ı yakalayıp farklı yollarla işlemler yapabiliriz. Try-catch-finally bloğu kullanarak ya da daha custom işlemlerle hatayı handle edebiliriz(yakalayabiliriz). Mesala gözetim oluştuğunda Ana Sayfa’ya geri dön vs şeklinde önlemler alabiliriz. Ancak gözetim teknik içinde yakalanamazsa sıradan şartlarda teknik Android vasıtasıyla kapatılıyor yanı sıra kullanıcıya uygulamanın kapatılmış olduğu uyarısını veriyor.Yani hatayı Android işletim sistemi yakalıyor yanı sıra uygulamamızı kapatıyor.

İşte fırlatılan gözetim eklediğimiz Crashlytics kütüphanesi yardımıyla Android işletim sistemine ulaşmadan Crashlytics vasıtasıyla yakalanıyor yanı sıra hatayı Android işletim sistemine gönderip uygulamayı kapattırmadan daha önce kendi başına Fabric sunucularına bu hatayı yanı sıra yakın araç çevresinde detayları göndermektedir. Sonrasında ise hatayı bırakıp Android İşletim sistemine ulaşıp sıradan akışa Devam et etmesini sağlar.Tabiki burası nispeten daha custom kısım. Bilmek zorunda değilsiniz bunu söyledikten sonra tam olarak nasıl çalmış olduğu çevresinde anlayış yönetici olmanız düzenli olarak değerli olacaktır.

Mobilhanem.com internet sitemizden anlattığımız derslere Android Crashlytics geliştirme ile birlikte Devam et ettik. Bir başarılı yazımda iOS uygulamamıza tam olarak nasıl Crashlytics eklenmiş olur anlatmaya çalışacağım. Konu çevresinde aklınıza takılan her türlü endişe yanı sıra görüşlerinizi gözden geçirmek olarak bırakabilirsiniz. Konu dışındaki sorularınızı ise Soru Cevap internet sitemizden sorabilirsiniz.

Bir dahaki dersimde görüşmek dileğiyle..

Gönderiyi görüyorsun: Android Crashlytics Ekleme – Mobilhanem

Kaynak: https://lorenzolesite.com

Kategori: teknoloji

Leave a Reply