Amasya Türkiye Haritasında Nerede? (Çözünme)

Amasya Türkiye‘nin kuzey tesis hinterlandı Karadeniz Bölgesinin ile çevrili kesiminde tesis almaktadır. Kuzey Samsun, doğusunda Koymak, güneyinde Yozgat yanı sıra batısında Çorum illeriyle de komşudur. Aynı şekilde Amasya ili 40° 14′ yanı sıra 41° 04′ kuzeyinde enlemleriyle, 34° 59′ yanı sıra 36° 29′ asyalı boylamları ortasında tesis alır.

Amasya Hangi şehre yerel?

Ankara’ya 336 km, İstanbul’a 671 km uzaklıkta olan Amasya ‘nın sınır illere uzaklıklara ise Çorum’a 92 km, Samsun’a 131 km, Koymak’a 114 km, Yozgat’a ise 196 km dir. İl merkezinin ilçelere uzaklıkları; Göynücek 46 km, Gümüşhacıköy 68 km, Hamamözü 90 km, Merzifon 46 km, Suluova 27 km yanı sıra Taşova 48 km dir.

Amasya ne tarafa düşüyor?

Amasya, Karadeniz Bölgesi’nin Arasında Karadeniz bölümünde belediye kısımda tesis hinterlandı bir ildir. 5.701 metrekare yüzleşmek ölçümüne yaratıcı Amasya ilinin sınır illeri olarak kuzeyinde sınırında Samsun, doğusunda Koymak, güneyinde Yozgat, batısında ise Çorum bulunur.

Merzifon bir büyükşehir mi?

Merzifon, Amasya’nın bir ilçesi.

Amasya halkı nereden gelmiştir?

Amasya, Arasında Tunç Çağında (M.Ö. 2500-2000) Mezopotamya yaratıldı belgelerinde “Hatti Ülkesi” olarak tanınan uygarlığın sınırları içerisinde kalmıştır. M.Ö. 2500-2000 tarihleri ortasında Anadolu’da vahşi bir uygarlık kurmuş olan Hattilere ait kapsamlı yerleşmelerden bir kişi de Amasya Yer ilçeye bağlantılı Mahmatlar Höyüğüdür.

Daha fazla gör:  Türkiye De Ne Kadar Suriyeli Mülteci Var?(Çözülmüş)

Amasyaya giderken hangi illerden geçilir?

Amasya’ya İstanbul’dan çok kendi aracı aracılığıyla gelmek isteyen ziyaretçiler özellikle Düzce, Bolu, Tosya yanı sıra Merzifon rotasını izleyerek 677 kilometrelik bir seyir sonrası tahmin edilen 8 saatte ulaşabilir. Ankara’dan ise Kırıkkale, Çorum rotası üzerinden 334 kilometre uzaklıkta bulunur.

Amasya denize kıyısı sahip olmak mı?

Yeşilırmak’ın kıyısındaki kim dikkate değer tablo, Karadeniz Bölgesi’nin arasında tesis alır. İç Anadolu Bölgesi’ne sınır olan Amasya ‘nın denize kıyısı yoktur. Kuzey Samsun, güneyinde Yozgat, doğusunda Koymak yanı sıra batısında Çorum illeri vardır.

Amasya tam olarak nasıl bir tesis?

karadeniz bölgesinde tesis hinterlandı, insanlarının özel yapıları açısından, belediye anadolu’ya gayet yerel, bir minik şehirdir amasya. önemli ölçüde usta mezarları, şehrin içinden başarıyla geçti yeşilırmak yanı sıra modası geçmiş ewleri aracılığıyla ünlüdür. etrafı dağlarla kaplıdır, gözetim altındadır, sık sık bi dolanmak hasıldır.

Amasya nüfusu ne {kadar}?

Amasya ilinin tamamlandı nüfusu 337.800 kişiden makyaj. Kim nüfusun 170.407 kişisi bireysel halk, 167.393 kişisi ise bayan nüfustan makyaj.

Amasya’nın en önemli ilçesi hangisi?

2020 halk sayım verilerine bağlı olarak, en grup alan Yer, nüfusu asgari olan ise Hamamözü ilçesidir.

Afyon ilinin ilçeleri nelerdir?

Afyonkarahisar ilinde keşfedildi ilçeler şunlardır:

  • Afyonkarahisar (İl ana)
  • Başmakçı
  • Bayat.
  • Bolvadin.
  • Bitki çayı.
  • Çobanlar.
  • Dazkırı
  • Dinar.

Istanbul ilinin ilçeleri nelerdir?

İSTANBUL ilçeleri alfabetik sırasına bağlı olarak ADALAR, ARNAVUTKÖY, ATAŞEHİR, AVCILAR, BAĞCILAR, BAHÇELİEVLER, BAKIRKÖY, BAŞAKŞEHİR, BAYRAMPAŞA, BEŞİKTAŞ, BEYKOZ, BEYLİKDÜZÜ, BEYOĞLU, BÜYÜKÇEKMECE, ÇATALCA, ÇEKMEKÖY, ESENLER, ESENYURT, EYÜPSULTAN, FATİH, GAZİOSMANPAŞA, GÜNGÖREN, KADIKÖY, KAĞITHANE, KARTAL, KÜÇÜKÇEKMECE,

Gönderiyi görüyorsun: Amasya Türkiye Haritasında Nerede? (Çözünme)

Hızlı kılavuz: https://lorenzolesite.com